Városinfó

Lakossági fórumot tartottak a Patak utcai mélygarázsról

2011-01-26 19:55

ADD TO IWIW FACEBOOK TWITTER LIVE GOOGLE patakmelyg_01.jpg

Lakossági fórumot tartottak szerda délután öt órától a Patak utcára tervezett mélygarázzsal kapcsolatban az Egressy Béni Zeneiskola egyik tantermében. A fórumon a város vezetői ismertették a terveket, a kivitelezés menetét, illetve válaszoltak a lakók kérdéseire.

A máskor gyermekektől hangos zeneiskolai tanteremet szerdán délután a Patak utca, és környékének lakói töltötték be, akik egytől-egyig azért érkeztek a helyszínre, hogy megtudják, mik a tervei a városvezetésnek a Patak utcai térrel, megismerjék a tervezett új mélygarázzsal kapcsolatos legfrissebb információkat.

A lakossági fórum kezdetén Kriza Ákos polgármester köszöntötte a megjelenteket, majd emlékeztetett mindenkit: azt ígérte megválasztása után, hogy ha a városnak olyan döntést kell meghozni, mely érinti a lakosságot, akkor egyeztetni fognak a miskolciakkal, és az ötleteiket, észrevételeiket figyelembe veszik a beruházások előkészítésekor. Ezt követően a polgármester elmondta, hogy a mélygarázs, amit a Patak utcára építenek majd, eredetileg a Szent István térre lett tervezve, ám az ott a meglévő tervek szerint nem valósulhat meg. – A Főtér átépítéséhez hosszabb konzultációra lesz szükség, mind a városlakókkal, mind pedig szakemberekkel, ahhoz viszont, hogy az Integrált Városfejlesztési Stratégia (IVS) első üteme befejeződhessen, szükséges a mélygarázs – hangsúlyozta Kriza Ákos. A polgármester hozzátette: a megépülő mélygarázs elengedhetetlen ahhoz, hogy Miskolc főutcája visszakapja eredeti pezsgését, fényét, ám azt úgy építik meg, hogy az utca lakóit ne zavarja, sőt a megépülő új parknak köszönhetően a jelenleginél komfortosabb lakókörnyezetet teremtenek majd nekik.

Ezt követően Lengyel Katalin, a Miskolci Városfejlesztési Kft. ügyvezető igazgatója szólt a fórum résztvevőihez. A mélygarázs új helyének keresésekor szempont volt az ügyvezető szerint, hogy ne legyen messze a Szent István tértől, jó parkolási lehetőséget biztosítson a belvárosba autóval érkezőknek, valamint a terület parkolási problémáit is megoldja. – Így esett a választás a Patak utcára – mondta el Lengyel Katalin. A cégvezető hozzátette: a beruházásra, mintegy 560 millió forint áll rendelkezésre, melynek 50 százaléka a pályázati pénz, az összeg másik felét Miskolc önerőből biztosítja.

Lengyel Katalin elmondta azt is: a beruházás során elbontják a pedagógiai intézet épületét – s az intézményt máshol helyezik el – ám ez kis ár a végeredményért, melynek köszönhetően levegőhöz jut a belváros.

Kihasználatlan terecskéből kihasznált többfunkciós tér

Pirity Attila, és Révai Tamás építészmérnökök, a tér tervezői ismertették a terveket. Pirity elmondta: a tér kiváló adottságokkal rendelkezik, ami régóta tudvalevő a városban, ennek ellenére a közterület soha nem volt kihasználva, erre utal az elnevezés is: Patak utcai tér. Az építészmérnök reményét fejezte ki, hogy a hamarosan induló beruházás kiindulópontja lesz majd a környék, és a tömb teljes rehabilitációjának (ismeretes, az Integrált Városfejlesztési Stratégia második ütemében korábbi tervek szerint többek között a Kossuth utca és a Szemere kert is megújulna).
A mélygarázs behajtója a támogatott tervek szerint a Palóczi utcáról lesz megközelíthető, úgy, hogy a lehető legkisebb mértékben zavarja az utca békéjét. A földalatti területen a Rozmaring-ház előtt futó távhővezeték és az egykori Pece-patak partfala között valósul meg két emelet mélyen a mélygarázs, emeletenként 65-65 kocsi beállóval.

patakmelyg_02.jpg
 
Révai Tamás, a közterület tervezője elmondta: a munkák során két emelet mélyen emelik ki a földet, és bár az építkezés alatt számtalan kellemetlenséggel kell szembenézni a környék lakóinak, az elkészült tér, és a mélygarázs bőven kárpótolja majd őket. Maga a létesülő tér két részből fog állni, melyet a Patak utca új nyomvonala fog elválasztani egymástól (ezen lehet majd a mostani parkolóban való keringés helyett megközelíteni a Pátria-tömb mögötti parkolót is). A Rozmaring-ház felé eső rész, a klasszikusabb értelemben vett tér lesz majd, díszkövezve, megteremtve a lehetőséget akár annak is, hogy egy szobrot helyezzenek el itt. A másik rész inkább parkszerűen lesz kialakítva, ahol játszókerteket is kialakítanak majd homokozóval, mászókával. – A terület alkalmas lesz arra, hogy tisztességes méretű városi fákat telepítsünk, hiszen „nem csak annyira ásunk le, hogy a mélygarázs tetejét épphogy rá tudjuk tenni” hanem olyan mélységbe hogy a parkoló felett legalább egy méter vastagságú földtakarót helyezzünk el majd – utalt az Európa-téri mélygarázs problémáira Révai Tamás. A munkák során kialakítják a most még csak névben létező Erzsébet Sétány közepét, ez a fákkal teli út a tervek szerint a jövőben – az OTP ingatlanfejlesztése után – a Rozmaring köztől egészen a Dr. Antall József térig tart majd.

Kényszerpálya előnyökkel

Rostás László, Miskolc főépítésze mindehhez hozzátette: annak ellenére is jó megoldás a mélygarázs a Patak utcán, hogy a város kényszerpályán mozog.  – A környéket ugyanis egységként kell kezelni, és ha az eredeti terveknek megfelelően az IVS második ütemében csupán a felszín alakul át, tíz évig, semmilyen beruházást nem tudtunk volna itt végezni, a területen hosszú ideje fennálló parkolási gondok pedig megoldatlanak maradtak volna – mondta Rostás László. Reményei szerint a mélygarázs nem csak a lakók, és a belvárosba érkezők, de a közeli Pannónia Szálloda és a majdani Avas Szálló parkolási gondjait is enyhíteni fogja.

patakmelyg_03.jpg

A beruházás során a város vállalja a Patak utca 4. szám mellett található trafóház és gázfogadó elhelyezését, legalábbis elkészíti a mélygarázsban ezek helyét, a szolgáltatóknak már csak át kell majd helyezni oda. – Azt gondoljuk, hogy a két szolgáltató belátja, hogy a városlakók érdekeit kell előtérbe helyezni, ráadásul a hely kiépítése a legnagyobb költség ezeknél a munkáknál, amit ismétlem Miskolc vállal – mondta a főépítész. A munkák előkészítésekor előzetes tervek készültek arra vonatkozóan, hogy összeköthető lenne-e a majdani Patak utcai mélygarázs egy esetlegesen építendő mélygarázzsal a Pátria –tömb mögött. – Ennek jelenleg úgy néz ki, nem lenne akadálya – szögezte le Rostás László.

A jövő a föld alatt van

Perecsenyi Attila, a Régió Park Kft. ügyvezetője gratulált a környéken lakóknak ahhoz, hogy a város nehéz pénzügyi helyzete ellenére, ilyen nagy volumenű közterület-fejlesztést visznek végbe otthonaik közvetlen környezetében. Elmondta azt is, hogy a parkolási szokások folyamatosan változnak, és nyugat-európai mintákat figyelembe véve egyértelműen látszik, hogy a földalatti parkolás a jövő. Ehhez kell alkalmazkodnia Miskolcnak, mind a meglévő létesítmények kihasználtságának növelésével, mint pedig új garázsok építésével. Perecsenyi Attila kijelentette: a Patak utcán ugyan megszűnik a parkolás, ám a lakók kedvezményesen vehetik majd igénybe a mélygarázs szolgáltatásait.

Egyszerre örülnek, és félnek a környékbeliek

A környék lakóinak nagyobbik része általában pozitívan fogadta a fejlesztést, ám kérdéses pontok azért voltak. Egyik Patak utcai lakos az iránt érdeklődött, hogy hol fognak parkolni az autók a beruházás alatt, illetve az után. Perecsenyi Attila elmondta: az építkezés alatt lehetőséget biztosítanak majd a Patak utcára, illetve a környékre szóló bérlettel rendelkezőknek, hogy máshol is otthagyhassák autóikat, elkerülve ezzel a parkolási nehézségeket. A mélygarázs elkészülte után pedig – hangsúlyozta ismét az ügyvezető – kedvezményes parkolási lehetőséget biztosítanak majd az utca lakóinak a mélygarázsban.

patakmelyg_05.jpg

Problémát jeleztek mások is, a környék parkolásával kapcsolatban. Egy, a Patak utca túlsó végén lakó hölgy szerint, a Dr. Antall József Parkban is gondot okoznak az autósok, sokan a nemrég megújult tér zöldfelületein álltak meg akkor, mikor azokat hó fedte, mások pedig két parkolóhelyet is elfoglalnak. Perecsenyi Attila elmondta: a parkolási cég egyeztet a közterület-felügyelettel, valamint a rendőrséggel, és a szabálytalanul parkoló autókról készült fotókat adatokkal együtt továbbítják nekik.
 
A Pannónia Szálló képviselője abbéli félelmét fejezte ki, hogy ellehetetlenül majd az áruszállítás, illetve a buszok közlekedése az utcában, amennyiben a trafóházat és a gázfogadót a szolgáltatók mégsem helyezik át a beruházással egy időben. Rostás László válaszában megismételte korábbi kijelentését: bíznak a cégek jóindulatában, és belátásában, hiszen a város a legköltségesebb munkákat magára vállalta, mindkét esetben.

Többen attól féltek, hogy a leendő téren hasonló állapotok uralkodnak majd el, mint a Dr. Antall József parkban, ezért térfigyelő-rendszer kialakítását javasolták. Kriza Ákos elmondta, hogy a közterület-felügyelet munkatársai rendszeresen járőröznek majd a területen, ám hogy a kamerarendszer mikorra jut el idáig, azt most még nem tudni pontosan.

patakmelyg_04.jpg

Mások arra hívták fel a városvezetés figyelmét, hogy érdemes tanulni  korábbi városvezetés által megvalósított beruházások hibáiból, így például strapabíróbb burkolat beszerzését, és nyilvános vécék telepítését is szorgalmazták. Rostás László válaszában úgy fogalmazott: minden problémára nem tudnak megoldást találni, a kőburkolat esetén azonban a kivitelezőnek tudnia kell, hogy ilyen forgalmú úton csak 8 centiméternél vastagabb burkolatot lehet elhelyezni, és ha hibát észlelnek a kivitelezés után, élni fognak a garanciális javítás lehetőségével.

Végül a Patak utca 4. szám alatt lévő lakók fejezték ki félelmüket miszerint öreg lakóházuk nem bírja majd a munkák során keletkező rezgéseket, és összedől. Pirity Attila a Pannon-tenger Múzeum építésének képeivel próbálta nyugtatni a lakókat. A fotókon jól látszott, hogy az öreg múzeumépület közvetlen közelében hasonló mélységbe ástak le, a mai modern technikának köszönhetően azonban az épület nem sérült.

Egressy Béniről neveznék el az új teret

Rostás László végül azt javasolta, hogy a kialakuló új teret nevezzék el az itt található zeneiskola névadójáról, vagyis hívják az új közterületet a jövőben Egressy Béni térnek, és később esetleg emeljenek is szobrot itt, a Szózat zeneszerzőjének. A lakosság üdvözölte a névjavaslatot Mócz Ferenc, az Egressy Béni Zeneiskola igazgatója pedig köszönetet mondott a gesztusért.

patakmelyg_06.jpg

A lakossági fórum végén Kriza Ákos megköszönte a lakóknak, hogy eljöttek, és közösen gondolkodtak a beruházásról, és ígéretet tett arra, hogy a jövőben is megvitatja a városlakókkal a fontos kérdéseket valamint arra is, hogy Miskolc hatósági szerepénél fogva rendet fog tartani úgy a társasházakban, mint a közterületeken, annak érdekében, hogy a város ismét élhető legyen.

Tajthy Á.

Fotó: Mocsári L.



Az értékeléshez be kell jelentekeznie.

Hozzászólások

Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezned. Jelentkezz be vagy regisztrálj.

Legyél te az első hozzászóló.

Miskolc TV mai műsora

2024-04-18 (Csütörtök)
Nincs műsorkiírás erre a napra... nézzen vissza később!