Helyi hírek

Kincses „sziget” a belvárosban

2007-05-25 16:55

ADD TO IWIW FACEBOOK TWITTER LIVE GOOGLE mit-rejt-a-fold.jpg

Sosem tudhatja az ember, hogy min tapos, mi van a lába alatt, ezt az arany igazságot senki sem ismeri jobban, mint a régészek. Éppen ezért egy beruházás hírét talán ők fogadják a legnagyobb örömmel, mint példázza azt a Széchenyi-negyed építése.

Parkolóház épül a belvárosban, a Széchenyi-negyed beruházás keretében, a munkákat megelőző régészeti feltárás pedig igazi csemegének bizonyult a múzeum munkatársai számára. Ahogy Szörényi Gábor, a Herman Ottó Múzeum régésze fogalmaz, Miskolc belvárosa igazi fehér folt, nem lehet tudni, mit rejt a föld mélye. Most viszont gőzerővel folyik a munka, ottjártunkkor a tűző nap sem szegte kedvét a csapatnak, akik ásóval, lapáttal tárják fel a területet. Itt a század elején kétszintes épületek álltak, melyeket a második világháborúban bombatalálat ért. A múzeum munkatársai először ezeknek az épületeknek a falán ásták át magukat, és alatta újkori leletekbe „szaladtak”. Ezek közül a legérdekesebb egy négy méter mély kút, melyet mészkövekből, kötőanyag nélkül építettek. Emellett használati tárgyakra is bukkantak ebből a korból, ám az igazi szenzáció ezután következett, hiszen egy a II–IV. századra datálható kvád település rajzolódott ki a föld alatt két-három méteres mélységben. Legalábbis egy része. Szörényi Gábor szerint a területre nem véletlenül épült akkor település, a Pece és a Szinva patakokkal határolt rész ugyanis a belváros legmagasabb pontja. A kvád népcsoportok a Hernád völgyéből települtek át, és valószínűleg két évszázadot töltöttek itt, – az egyébként a szarmaták és germánok által közrefogott határvidéknek számító részen – mielőtt visszatértek.
A most feltárás alatt álló hétszáz négyzetméteres területen tárolóvermeket találtak, amelyekben az élelmiszert tárolták, illetve kemencét, szemétvermeket, és agyagkilelő helyet. A régészek azt feltételezik, hogy a lakóházakra a további feltárásnál, a parkolóház mellett épülő irodaház területén találnak majd rá, bár az sem kizárt, hogy a házak nagyobb része a jelenlegi Kazinczy utca területén állt. 1957-ben már volt két feltárás a belvárosban a Sötétkapu és az Erzsébet tér területén, mindkét helyen találtak kvád településrészeket, Szörényi Gábor viszont azt feltételezi, hogy azok egy másik településhez tartoztak.
Bár a terület a megfelelő dokumentálás után eltűnik majd a parkolóház alatt, azért nem marad üresen a múzeum sem, sok tárgyi lelet is előkerült, főként kerámiatárgyak, amelyek restaurálhatók, rekonstruálhatóak. A kerámiatárgyak egy része kvád készítésű asztali és dísztárgyak, de római, – akkor luxuscikknek számító – díszkerámiák is előkerültek, ez az úgynevezett terra sigillata, vagyis pecsételt föld, melyet már abban a korban is hamisítottak. Ezek viszont eredetiek, ami azt bizonyítja, hogy a kvádoknak volt kereskedelmi kapcsolata a rómaiakkal. Szintén értékes leletek a ruhatűk, az úgynevezett fibulák, melyből két ép darab is előkerült.
Az újkori, miskolci polgári leletek közt is rengeteg a tárgyi, porcelán-, kőedények, sőt! Egy egész készletre való pipát is rejtett a föld. Szörényi Gábor szeretné, ha a két kor leletei egy tárlat keretében kerülhetnének majd kiállításra a múzeumban, ám ez még évek kérdése lehet. Addig is bárkit szívesen látnak a területen, nyitott a miskolciak előtt a lehetőség, hogy bepillantsanak a római császárkori feltárásba.

H. I.

(Az ásatásról lásd bővebben képgalériánkat!)


Az értékeléshez be kell jelentekeznie.

Hozzászólások

Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezned. Jelentkezz be vagy regisztrálj.

Legyél te az első hozzászóló.

Miskolc TV mai műsora

2024-03-29 (Péntek)
Nincs műsorkiírás erre a napra... nézzen vissza később!