Életmód

Konferenciát tartottak siketek és nagyothallók részére

2010-11-05 16:35

ADD TO IWIW FACEBOOK TWITTER LIVE GOOGLE siketek_04.jpg

Péntek reggel kezdődött a siketek és nagyothallók által használt jelnyelvi kommunikáció témakörében tartottak egész napos konferencia a Miskolci Egyetem Felnőttképzési Regionális Központjában. A rendezvény szervezője a campus Alkalmazott Nyelvészeti Tanszéke és az MTA Miskolci Területi Bizottsága volt.

A konferencia kommunikációs „akadálymentesítéséről” a Siketek és Nagyotthallók Országos Szövetsége (SINOSZ) gondoskodott, vagyis jelnyelvi tolmács fordította az elhangzó előadásokat. Dr. Dobróka Mihály, az egyetem tudományos és nemzetközi rektorhelyettese nyitotta meg a konferenciát, majd Csernyánszky Boglárka jelnyelven adott elő dalokat. Ezt követően a hallgatás és csen szerepéről tartottak előadást.

siketek_02.jpg

A jelnyelvi tananyagfejlesztés módszertani és nyelvészeti tanulságairól tartott prezentációjában Szabó Mária Helga kifejtette: „a magyar jelnyelvi rendszerben számos visszásság van jelenleg, nem rendelkezik teljeskörű nyelvtannal, finomításokra lenne szükség. Szükséges lenne egy tematikai táblázat kidolgozására is, az úgynevezett tulajdonságjelek aspektusaira részletesen kitérve. Sok a hasonlatos jelzés, például a ’beteg’ és a ’szomorú’ kifejezések igencsak hasonlatosak egymáshoz. A jelnyelvi tananyagok kidolgozása során nem könnyű minőségi adatot összerakni, ezen a téren speciális újításokra lenne szükség.”

Juhász Ferenc az oktatók szemszögéből mutatta be a jelnyelvészet nehézségeit, a jelnyelvi képzés megújítását szorgalmazta előadásában. „Az oktatás sok anomáliával rendelkezik, többek között  probléma, hogy sok szónak nincs jele, így félreértések adódnak, például a ’Hajó úszik a Dunán’ mondat elmutogatva igencsak vicces, a kézjelek terén időszerű lenne új elemek felvételére. Teendő, hogy a valódi magyar jelnyelv oktatása zökkenőmentesen megvalósuljon, ehhez szükséges a folyamatos monitoring és hospitálás.”

siketek_03.jpg 

Vincze Tamás prezentációját a hangok sokféle jelnyelvi előadásával kezdte: az esőcseppek, a vonat zaja és egy motor robaja másképp kerül elmutogatásra. „A kellemes illatok és a rossz szagok is bemutathatók, ezt fontos az oktatásban is kellőképpen bemutatni. A jelnyelv az irodalomban is alkalmazható, a költészet is előadható, egy kis kreativitással” – mondta az előadó jelnyelvi tolmács segítségével.

Hazánk lakosságának 10 százaléka (közel egymillió ember!) küszködik valamilyen mértékû hallásproblémával. Ebbôl 6o ezer a siketek, s mintegy 3oo ezer a súlyos fokban nagyothallók száma. A „hallássérült" kifejezés gyûjtôfogalom: siketeket, nagyothallókat egyaránt magába foglal, függetlenül hallássérülésük fokától, súlyosságától, hallásállapotuk milyenségétôl. Különféle eltérések vannak a siketség és a nagyothallás között A siket ember az örök csend világában él, amely gyakran szomorúvá, magányossá teszi. A teljesen siketek semmiféle hangot nem hallhatnak, mégsem a csend jelenti számukra az igazán nagy nehézséget, megpróbáltatást, hanem környezetükkel, az egészséges emberekkel való kommunikáció.

Búzafalvi T.



Az értékeléshez be kell jelentekeznie.

Hozzászólások

Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezned. Jelentkezz be vagy regisztrálj.

Legyél te az első hozzászóló.

Miskolc TV mai műsora

2024-04-25 (Csütörtök)
Nincs műsorkiírás erre a napra... nézzen vissza később!