Belföld

Az inkasszó hatékonyabb az árverésnél

2007-05-24 16:45

ADD TO IWIW FACEBOOK TWITTER LIVE GOOGLE

Ma Magyarországon a végrehajtásról a legtöbb embernek az árverés jut az eszébe. Ez nem is csoda, hiszen a végrehajtási eljárás „záróeseménye” az ingó- vagy ingatlanárverés. Ám aki ellen már kezdeményeztek végrehajtási eljárást, annak először a leggyakrabban használt és a leggyorsabb eredményt hozó eszköz, az inkasszó ugrik be. De ne szaladjunk ennyire előre!A történet a legtöbb esetben ott kezdődik, hogy a vállalkozó (vállalkozás) – aki a saját felelősségére és kockázatára gazdasági tevékenységet folytat, elfogadva a jelenlegi külső körülményeket és feltételeket –, bevallást nyújt be az adóhatósághoz. A bevallás aláírásával kötelezettsége is keletkezik akkor, ha abban „befizetendő adót” jelöl meg. Sokszor hallani, hogy „nem én készítettem a bevallást, hanem a könyvelőm!” Csakhogy a bevallásban szereplő adatok az adózóra és gazdálkodására vonatkoznak, így természetesen a vállalkozó vagy a cég képviselője írja azt alá! Ettől kezdve a kötelezettség is rá vonatkozik! Ha egy kicsit figyelmesebbek a vállalkozások képviselői, akkor sok kellemetlenségtől óvhatják meg magunkat. Melyek ezek?

A bevallás benyújtása előtt már tudniuk kell, hogy befizetési kötelezettségük mikortól keletkezik. Az időpont fontos, mert a bevallás akár végrehajtható okiratként is működhet egy idő után.
A befizetendő adót a bevallás benyújtására nyitva álló határidőig kell megfizetni. A végrehajtás ugyanis az önadózás keretein belül bevallott, meg nem fizetett, lejárt esedékességű kötelezettségekre indul.
Ha nem tudják időben megfizetni az adójukat, akkor érdemes felkészülni az esetlegesen várható nehézségekre. Az első ilyen nehézség az inkasszó lehet.

Bár az adóhatóság az adótartozás megfizetésére az adózó figyelmét nem köteles felhívni, ennek ellenére sokszor él a fizetési felszólítás küldésével.

Mi történik, ha nem érkezik felszólítás?
A számítógépes rendszer lefuttat egy belső folyószámla egyeztetést, amely még egy percet sem vesz igénybe. Amennyiben hátralékot jelez a program, a bevallás egy pillanat alatt végrehajtható okirattá válik, amely jogalapot teremt a végrehajtási eljárás megindításához. Az aktuális hátralék megállapítása után az inkasszó elektronikus úton kerül be a banki rendszerbe. Gyakorlatban ez azt jelenti, hogy a hétfőn kiadott inkasszó már kedden a banknál lehet és már folyamatban is van az eljárás.
Nem árt tudni, hogy az adók módjára behajtandó köztartozás, illetve vámtartozás esetén a végrehajtható okirat a végrehajtást kérő (pl. magánnyugdíj-pénztárak, Diákhitel Központ Zrt., VPOP, Nyugdíjfolyósító Igazgatóság, és a mintegy 70 egyéb jogcímet adó) szerv APEH-hoz érkező megkeresése is. Ezekben az esetekben az adóhatóság nem vizsgálhatja a tartozás jogosságát, azonnal köteles megindítani a végrehajtási eljárást!
Az inkasszóra vonatkozóan 2007. március elsejétől változott a jogszabály. Ennek értelmében a pénzintézetek, amennyiben a tartozás összegét nem tudják azonnal leemelni az adott számláról, 35 (!) naptári napra sorba állítják az inkasszót. A számlára érkező pénzeket a bankok a tartozás kiegyenlítéséig, de legfeljebb 35 napig a végrehajtói letéti számlára utalják át. Ha ezen időszak lejár, újra kiadható az inkasszó, amíg csak meg nem térül a tartozás, kivéve, ha az első fizetési könnyítés iránti kérelem megérkezett az adóhatósághoz, hiszen bizonyos feltételek megléte esetén megilletheti az adósokat a fizetési könnyítés (átütemezés, részletfizetés, stb.) is.
Lényeges még, hogy a benyújtott inkasszóról nem a benyújtó adóhatóság, hanem a pénzintézet értesíti az adózót. Meg kell említeni egy fontos esetet. Ha a pénzintézet észleli, hogy a benyújtott inkasszó lakossági folyószámlát terhel, akkor a levonás szabályai szerint nem emelheti le a teljes összeget a számláról, még ha az fedezné is a teljes tartozást.
Amennyiben nem sikerült az első inkasszóra rendezni a tartozást és a végrehajtási eljárás sem szünetel, akkor számítania kell az adósnak arra, hogy további „kényszercselekmények” is következhetnek, akár több is egyszerre.
Tavaly Magyarországon a végrehajtásból befolyt összeg 45%-a az azonnali beszedési megbízásból folyt be. Ha valakinek tehát lejárt esedékességű tartozása keletkezik, számíthat a leghatékonyabb végrehajtási cselekményre, az inkasszóra.


Az értékeléshez be kell jelentekeznie.

Hozzászólások

Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezned. Jelentkezz be vagy regisztrálj.

Legyél te az első hozzászóló.

Miskolc TV mai műsora

2024-03-29 (Péntek)
Nincs műsorkiírás erre a napra... nézzen vissza később!