Helyi hírek

Ágyneműt, aranyat, edényt tessék!

2007-05-23 13:37

ADD TO IWIW FACEBOOK TWITTER LIVE GOOGLE

Trükkös csalók, rablók, tolvajok nyomára bukkannia a rendőrségnek nem könnyű – hiszen ezért trükkösök azok a módszerek. A trükkös bűnözők ugyanis csak rövid időt szánnak egy-egy térségre, településcsoportra, majd időben továbbállnak. Mostanában egy páros épp az emődi térség idősebb lakóit próbálja „levenni”, s bár a rendőrség a sajtó útján igyekszik figyelmeztetni a környékbelieket, hamarosan már máshol és más módszerekre kellene felkészülniük a potenciális áldozatoknak. Rendre magányos idős emberek otthonaiba csengetnek be. Tették ezt az elmúlt hetekben több tucatnyi alkalommal Emődön, Nyékládházán, Mályiban, Ónodon, Bükkaranyoson, Kistokajban (a rendőrségnek ezekről a településekről vannak bejelentései).

Amikor valaki ajtót nyit, a két csaló azzal férkőzik a bizalmába, hogy az illető fiának vagy lányának hozták meg a pénzt, amivel tartoznak neki. Méghozzá tízezer forintot. Az összeg eléggé nagy ahhoz, hogy hihető legyen a gesztus. Ha csalókat erre beengedik a házba, már nincs megállás. Kiderül, hogy sajnos csak húszezresük van – vissza kéne adni belőle. A bűnözők kifigyelik, honnan veszi elő a delikvens a pénzt. Később egyikük eltereli a házigazda figyelmét, másikuk pedig a kifigyelt rejtekből (fiók, szekrény, kabátzseb) ellopja a többi pénzt is. Távozásuk után – mire az áldozat már felfedezi, hogy megkárosították – bottal ütheti a nyomukat... Sokan, talán szégyenkezve, feljelentést sem tesznek. A rendőrség így is tud már olyan ügyekről, ahol 80-100 ezer, sőt 300 ezer forint tűnt el.
Miskolcon a Rácz Ádám utcai lakásba három nő csengetett be, akik ágyneműket, takarókat kínáltak megvételre. Miután az ajtót nyitók elutasították a vásárlást, arany ékszereket ajánlottak, miközben az egyik társával bement a lakásba, mondván, hogy ne hallják a szomszédok őket. Miután ez sem vezetett eredményre, az egyik nő bekéredzkedett a WC-be. A lakásban tartózkodók egyike közben lement a boltba, s hazafelé tartva látta, hogy az üzletet ajánlók sietve távoznak a bérházból. Amikor az asszony felment a lakásba és megnézte értékeit, akkor vette észre, hogy az előszobában lévő beépített szekrényből eltűntek ékszerei. Becsült kára több százezer forint.
Az otthon tartózkodók egyike sem vette észre, melyik volt az a pillanat, amikor az „enyveskezű” asszonyok ellopták az értékeket. A rendőrség ismételten felhívja a figyelmet: legyenek óvatosak, idegeneket lehetőleg senki ne engedjen be a lakásba.A lakókörnyezetben megjelenő „utazó bűnözők”, illetve „házalók” különböző indokot kitalálva próbálnak a lakásokba bejutni, hogy onnan értéket tulajdonítsanak el vagy pénzt csaljanak ki a lakóktól:
– Hivatalnoknak adják ki magukat, közüzemi szolgáltatást ellátó cég (víz-, áram-, gázszolgáltató, stb.) képviselőjeként lépnek fel. Lehet, hogy csak ellenőrizni akarnak, de gyakori módszerük az a megtévesztő magatartás is, hogy állításuk szerint túlfizetés keletkezett, ezért a visszajáró pénzt hozták ki, mely általában 20 000 Ft-os bankjegy. A pénz felváltását kérik és az alkalmat kihasználva lopják meg a gyanútlan tulajdonosokat. Kérje tőlük a munkáltató által kiállított arcképes igazolványt. (Aki valóban Önt keresi, az nem sértődik meg.) Amennyiben továbbra sem nyugodt az érkező kilétében, hívja fel a helyi rendőri szervet.
– A lakásba különböző ürüggyel bekéredzkedő idegenek, általában rosszullétet színlelve, pohár vizet, gyógyszert kérnek, és miután beengedte őket, „megszabadítják” értékeitől. Ilyen esetben sem engedje be a lakásba az illető(ke)t; vigye ki a vizet, vagy súlyos esetben hívja a mentőt, illetve a rendőrséget.
– Amennyiben pénzváltási indokkal kopogtatnak be, küldje el a postára, boltba, semmi esetre se lépjen(ek) be a lakásba.
– Felvásárlóként is sokan járják a településeket. Általában ruhaneműt, háztartási eszközöket, ékszert vagy tűzifát árulnak, esetleg hulladék-vasat vásárolnak fel. Legyen bizalmatlan és óvatos minden olyan személlyel szemben, aki rámenős, és be akar jutni otthonába bármilyen trükkel.
– Ne engedjen be senkit a lakásba – még akkor sem, ha hivatalos szerv, vagy vállalat képviselőjének mondta magát –, akinek személyazonosságáról nem győződött meg hitelt érdemlően! Előfordulhat, hogy a választások kampányidőszaka alatt olyan személyek jelennek meg lakásán, akik állításuk szerint az egyik választási párt ajándékait hozták magukkal, és különböző indokokkal (pl. csak a benzinpénz megtérítését kérve) csalnak ki pénzt, vagy (a háziakat szóval tartva) lopják el az értékeket a lakásból.
– Ha mégis megtörtént a lopás, az elkövető által használt tárgyakat ne dobja ki, ne mossa vagy törölje el, mert ezek nagy segítséget jelentenek a későbbi nyomozásban!Ha idegen autó tűnik fel a környéken, írja fel a rendszámát, jegyezze meg esetleg tulajdonságait (pld. színe, típusa).
– A csalások elkövetői különböző történeteket előadva próbálnak pénzt kiszedni a tapasztalatlan, hiszékeny idős emberektől. Legtöbbször előnyös befektetést ajánlanak, magas kamatot ígérve kérnek kölcsönt. Az ilyen bűncselekmények elkerülése érdekében csak biztos és ismert pénzintézetekre bízzák a pénzüket! Képviselőiket csak előzetes időpont- egyeztetés alapján fogadják.
– A csalók gyakran díjbeszedőnek, különböző alapítványok, hátrányos helyzetű gyerekek képviselőinek adják ki magukat. Fontos szabály ilyenkor, hogy esetleges adományát minden esetben postai csekken adja fel. Soha ne adjon készpénzt, vagy más jellegű adományt idegennek, még ha hivatalosnak látszó irattal is próbálja igazolni magát, vagy a pénz átvételéről nyugtát adna.
Ha mindezeket a tanácsokat megfogadják, akkor van esély arra, hogy nem válnak áldozattá és értékeik is megmaradnak.
A rendőrség telefonszáma: 107

Kompoltiné Jakab Ilona rendőr őrnagykommunikációs irodavezető


Az értékeléshez be kell jelentekeznie.

Hozzászólások

Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezned. Jelentkezz be vagy regisztrálj.

Legyél te az első hozzászóló.

Miskolc TV mai műsora

2024-04-25 (Csütörtök)
Nincs műsorkiírás erre a napra... nézzen vissza később!