VB 2014

Vb-történelem: 1958 – Svédország

2010-06-02 22:07

Az 1958-ban megrendezett labdarúgó-világbajnokság sorrendben a 6. volt, melyet Svédországban rendeztek meg, és június 8-ától június 29-éig tartott. A FIFA 1950-ben választotta ki Svédországot rendező országnak.

pel.jpgA torna érdekessége, hogy két legendás brazil játékos is itt tűnt fel először világeseményen. Mario Zagallo, a későbbi tréner, valamint az akkor 17 éves Pelé, aki a sportág egyik élő legendájának számít mind a mai napig.
A selejtezők során már 55 válogatott mérkőzött egymással a legjobb, 16 közé kerülésért. A legjobb 16 közé csak a legkiválóbb együttesek kerülhettek be, ez megadta a torna színvonalát is. Évről évre cserélődtek a csapatok, hiszen egyre több nemzet szerette volna bent tudni a csapatát a legjobbak közt. A vb-k történetében először kvalifikálta magát 58-ban a szovjet válogatott, emellett először, és eddig utoljára jutott ki mind a négy brit válogatott a világbajnokságra. A torna abból a szempontból is érdekes, hogy a selejtező körökből nem jutott tovább a már kétszeres világbajnok Olaszország. A torna történelmében ez csak egyetlen alkalommal fordult elő.
A csoportok sorsolását 1958. február 8-án, Solnában bonyolították le. A 16 résztvevő válogatottat négy 4 fős csoportba osztották. Minden csoportban 1-1 brit, kelet-európai, nyugat-európai és latin-amerikai csapat szerepelt.

A 4. csoportban lévő brazil válogatottban egészen az utolsó, Szovjetunió elleni csoportmérkőzésig nem lépett pályára a torna felfedezettje: Pelé. A mérkőzésen még nem talált a kapuba, de a brazilok győzni tudtak. A győzelemnek köszönhetően a „Seleção” a csoportjából elsőként jutott tovább a legjobb nyolc közé. Ez előtt a találkozó előtt a brazil válogatott 0–0-s döntetlent játszott Anglia ellen, ez volt a világbajnokságok történetének első, gól nélkül végződő mérkőzése.
A Szovjetunió legyőzte hosszabbításból Angliát, így első vb-szereplésüket azzal ünnepelhették, hogy a legjobb nyolc csapat közé kvalifikálták magukat, és elbúcsúztatták az angolokat.
A magyar válogatott az 56-ben zajló forradalom és az azt követő emigrációk miatt nagyon meggyengült kerettel szerepelt a világbajnokságon. A négy évvel korábban ezüstérmes csapatból mindössze hárman, a kapus Grosics Gyula, a hátvéd Bozsik József és a támadó Hidegkúti Nándor maradtak meg.
Az NSZK a folytatásban Helmut Rahn góljával megállította Jugoszlávia menetelését, Svédország pedig két góllal bizonyult jobbnak a szovjet válogatottnál. Brazília Wales 1–0-s legyőzésével jutott be az elődöntőbe.

1958_vb_log.jpgAz elődöntőben mindenki meglepetésére a házigazda Svédország tovább folytatta győzelmi sorozatát, ezúttal a címvédő NSZK együttesét győzték le viszonylag könnyen, 3–1-re.
A másik elődöntőben, a Franciaország–Brazília találkozón Fontaine hiába szerzett 2 gólt is a kék-fehéreknek, a brazilok hozták a formájukat és nagyarányú, 5–2-es győzelemmel jutottak a döntőbe, ahol a szurkolók által felfűtött házigazda Svédország várt rájuk. Ezen a mérkőzésen Pelé bemutatkozott egy mesterhármassal.
A döntőt Solnában, 50 ezer néző előtt rendezték meg. A brazil válogatott korán, már a 4. percben gólt kapott, ám nem törtek össze, nem sokkal ezután Vavá egyenlített egy szép beadásból. Ő később még egy gólt szerzett. A második félidőben már nem volt esélye a svéd válogatottnak, ugyanis előbb Pelé duplázott, majd a 68. percben Zagallo is betalált a hazaiak hálójába. Ezután a svéd csapat már csak szépíteni tudott.
A torna érdekességének számít Just Fontaine, aki nem csak gólkirály lett, hanem rekordot is felállított akkor, amikor a bronzmérkőzésen négy gólt is szerzett, és ezzel együtt 13 gólt jegyzett a torna küzdelmei alatt.