VB 2014

1930 Uruguay: V.B. döntő

2010-05-15 16:43

ADD TO IWIW FACEBOOK TWITTER LIVE GOOGLE

V.B. Történelem című cikksorozatunk első részében bemutattuk az 1930-as világbajnokság körülményeit. Sorozatunk következő részében az Uruguay-i döntő mérkőzését idézzük fel.

Az akkori labdarúgó-világbajnoki versenykiírás értelmében még nem játszottak a bronzért a csapatok. A harmadik helyért vívandó mérkőzés bevezetésére 1934-ben került sor. Nem hivatalos információk arra utalnak, a két középdöntős csapat versenyen kívül lejátszotta a harmadik helyezésért a meccset. A Jugoszlávia-USA (3:1) mérkőzést.

Két évvel a világbajnokság előtt, az Amszterdamban megrendezett olimpián látványos és nehéz mérkőzést játszott egymással Uruguay és Argentína. A bajnokság döntőjében viszont újra találkoztak. Az érdeklődés óriási volt, így a nagy létszámú argentin nézők miatt a hazai pálya előnyét nem tudták a maguk hasznára fordítani az uruguayiak.

A mérkőzésre 120 000 ezer szurkoló volt kíváncsi és zsúfolódott össze a nézőtéren. Az első világbajnoki döntő vezetésére John Langenus belga származású futbalbírót kérték fel. A döntőre július 30-án került sor az Estadio Centenarió stadionban.

A meccs érdekessége, hogy még nem központi labdákkal játszottak, hanem minden csapat a saját játékszerét hozta magával. A labdákkal kapcsolatosan felmerülő vitákat elkerülendő Langenus úgy döntött, az első félidőben az egyik, a másodikban pedig a másik csapat labdájával fognak játszani, amit mindenki elfogadott.

A kilátogató nézők nem csalódtak a döntőben, hiszen nagyszerű és látványos játék, valamint dinamikus iram jellemezte a találkozót.
Az első gól után az Argentin válogatott került fölénybe, de az hazaiak hamar egyenlítettek és még a félidő előtt átvették a vezetést is.
A második félidőben a közönség valósággal űzte a már extázisban játszó uruguayi játékosokat. A nagy nyomás utáni ellentámadás eldöntötte az első világbajnoki cím sorsát, 4:2 arányban diadalmaskodott az uruguayi válogatott az argentínok felett.

A V.B. gólkirálya : Guillermo Stábile. Az argentín származású játékos nevéhez fűződik az első hivatalos mérkőzésen elért mestrhármas is.