Kultúra

Három Vénusz Miskolcon

2007-05-18 14:45

ADD TO IWIW FACEBOOK TWITTER LIVE GOOGLE muzeumi-vilagnap.jpg

Miskolcra költöztek a székesfehérvári Szent István Múzeum egyedi műtárgyai május 18-án, a Múzeumi Világnap alkalmából. A Herman Ottó Múzeumban mini ásványbörze, időszakos kamarakiállítás is várta az érdeklődőket ezen a napon, s szakértők segítségével lehetőség nyílt az üvegfestés és a kerámiakészítés alapjainak elsajátítására is. 

muzeum2.jpgA Múzeumi Világnapot 1977-től kezdve rendezik meg évente, május 18-án.  A szervezők szándéka szerint a világnap kiindulópontul szolgálhat a múzeumok alkotó törekvései és erőfeszítései számára, s ráirányítja a nemzetközi figyelmet is az általuk végzett tevékenységre. Emellett lehetőséget kínál a szakemberek számára, hogy népszerűsítsék intézményüket, tapasztalatokat cseréljenek, s kötetlenebb, szabadabb formában ismertessék meg a közönséggel kutatási eredményeiket. A Világnap tehát egyfajta "hidat" segít építeni a múzeumok és a közönség, valamint a különféle szakemberek, szakmai intézmények között.
Mindezeket Sarlai Péterné, a B.-A.-Z. Megyei Önkormányzat osztályvezetője is érintette, amikor a Múzeumi Világnap alkalmából a látogatók figyelmébe ajánlotta a "Pannóniai Istennők - a három Vénusz" elnevezésű kiállítást. A tárlat a "Cseréljünk műtárgyakat" kezdeményezés keretében költözött Miskolcra a székesfehérvári Szent István Király Múzeumból, amely cserébe a Herman Ottó Múzeum karosi leletből származó ritkaságait ismerteti meg a dunánúli közönséggel. Dr. Veres László múzeumigazgató rövid szakmai elemzésében arról szólt, mennyire fontos és hasznos, hogy az ország más-más régióinak lakói megismerkedjenek egymás szűkebb pátriájának múltjával, az ezt reprezentáló régészeti leletekkel. Ebből a gondolatból indult ki a műtárgyak időszakos cseréjére irányuló kezdeményezés, amellyel az ország két legjelentősebb múzeumi szervezete mutat jó példát. Dr. Fülöp Gyula, a Szent István Király Múzeum vezetője a bemutatásra kerülő Vénusz szobrok történetét elevenítette fel, amelyek a Fejér megyei Tác közelében, a Gorsium nevő ősi, római kori település feltárásakor kerültek elő. A múzeumigazgató elmondása szerint az ilyen jellegű szobrok általában egy adott közösséghez kötődtek. Jelen esetben a "Pannóniai Istennők" nagy valószínűséggel katonák laktanyáit díszítették, akik később civilként, polgári lakásuk "szentélyében" állították ki ezeket, egyfajta emléktárgyakként.
A Herman Ottó Múzeum Papszer utcai épületében ugyancsak több rendezvény várja ezen a napon az érdeklődőket. Marosi Ágnes múzeumi pedagógus elmondása szerint immár hagyományosnak tekinthetők azok a kézműipari bemutatók, amelyek keretében gyerekek-felnőttek elsajátíthatják az üvegfestés, kerámiakészítés alapjait - ezekre a foglalkozásokra idén is csaknem másfél száz, főként gyermekkorú érdeklődőt várnak. A munkát a Csomasz Tóth Kálmán Ref. Alapfokú Művészetoktatási intézmény diákjai irányítják, Márta Elzita keramikus szakoktató vezetésével. Ugyanitt időszakos tárlat nyílt különleges régészeti leletekből - itt egyebek mellett azok a gepida női ékszerek is megtekinthetők, amelyek Mezőkövesd és Mocsolyás környékén kerültek elő az M3-as nyomvonalának kijelölését megelőző ásatásokkor.

Sz. S.


Az értékeléshez be kell jelentekeznie.

Hozzászólások

Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezned. Jelentkezz be vagy regisztrálj.

Legyél te az első hozzászóló.

Miskolc TV mai műsora

2024-03-29 (Péntek)
Nincs műsorkiírás erre a napra... nézzen vissza később!