Operafesztivál

Zenedrámák a nemzetnek

2010-04-19 21:53

ADD TO IWIW FACEBOOK TWITTER LIVE GOOGLE

Szmetana, Dvorák, Moniuszko, Erkel – saját hazájukban valamennyien a közép-kelet-európai „nemzeti operák hősei”. A Nemzeti zene, nemzeti opera című előadásában a nemzeti zenedrámák kialakulásáról, illetve az ezt életre hívó korszakról is beszél Bócz Sándor zenetörténész, a Miskolci Operafesztivál zenetörténeti sorozatának előadója április 22-én, csütörtökön a Miskolci Galéria Kondor-termében.

A monumentális olasz operák egyeduralmát a XIX. század közepén a romantikus stílus és a nemzeti operák megjelenése törte meg. Az irányzatot hasonló történelmi helyzetben, a függetlenségi mozgalmak előretörése híva életre főként Magyarországon és Csehországban, de a nemzeti stílus került előtérbe Lengyelországban, Bulgáriában, a balti államokban és a skandináv országokban.

A mintegy százötven évvel ezelőtt beérett „operatermésből” – a nemzeti zenét erőteljesen magába olvasztó jellegükre utalva – együtt szokták emlegetni a lengyel Stanislaw Moniuszko (1812-1872) Halka és Erkel Ferenc (1810-1893) Bánk bán című zenedrámáját, noha alapvető a különbség fedezhető fel a kettő között. A létező folklóranyagot feldolgozó Halka a híres poloveci-táncok révén a szláv gyökerű zenei életben elfogadott művé vált, a verbunkos formát variáló Bánk bán ilyen sikert sajnos nem tudott felmutatni. A magyar népzene (újra)felfedezésére ugyanis évtizedeket kellett még várni…


Az értékeléshez be kell jelentekeznie.

Hozzászólások

Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezned. Jelentkezz be vagy regisztrálj.

Legyél te az első hozzászóló.

Miskolc TV mai műsora

2024-04-23 (Kedd)
Nincs műsorkiírás erre a napra... nézzen vissza később!