Környezet

Klímareferens szakképzést kezdeményezett a zöldtárca

2010-02-19 13:55

ADD TO IWIW FACEBOOK TWITTER LIVE GOOGLE

A Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium kezdeményezésére klímareferens képzéssel bővült az Országos Képzési Jegyzék, így a közeljövőben megkezdődhet a klímaváltozás, a klímavédelem és az energetika iránt érdeklődő fiatalok egyetemi oktatása.

A képzés szakmai hátterét a környezetvédelmi tárca biztosítja. A képzésben résztvevő diákok a környezetvédelem, a klímaváltozás hazai és nemzetközi hatásairól, jogi szabályozásairól, az ehhez fűződő technológiai megoldásokról, illetve a pályázati rendszerek, pályázati projektek megvalósítási lehetőségeiről hallgathatnak előadásokat.

A Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium kezdeményezésére klímareferens képzéssel bővült az Országos Képzési Jegyzék. A zöldtárca rendeletben határozza meg a képzés szakmai és vizsgakövetelményeit, így a közeljövőben megkezdődhet a klímaváltozás, a klímavédelem és az energetika iránt érdeklődő fiatalok egyetemi oktatása.

A klímareferens szakképzés 6 modulból épül fel. A hallgatók megismerkedhetnek például a környezetvédelmi technikusi feladatokkal, köztük a környezetterhelés mérésének szabályaival, az ipari termelés környezeti hatásaival, a környezetvédelmi bírságokkal, és a környezeti hatásvizsgálattal.

Tanulnak a klímatudomány alkalmazásairól is, így az éghajlati forgatókönyvekről, a kiotói jegyzőkönyvről, az emisszió-kereskedelemről, a szélsőséges időjárási jelenségekről és katasztrófavédelemről, valamint a klímamelegedés egészségügyi hatásairól.

Egy másik modul a fenntarthatóság elméletével és gyakorlatával ismerteti meg a diákokat, többek között a fenntarthatóság társadalmi és gazdasági feltételeivel, korlátaival, a növénytermesztés környezeti hatásaival, a környezetkímélő tápanyag-gazdálkodással, az energetikai célú növénytermesztéssel, a környezetkímélő turizmus jellemzőivel, valamint a falusi és az ökoturizmussal.

A tananyagban szerepelnek energetikai és környezettechnológiai ismeretek is, így például a kimerülő és megújuló energiaforrások, a világ energiaszerkezetének változásai, a szilárd tüzelőanyagok környezetszennyező és éghajlati hatásai, a kőolajszármazékok égetésének környezeti hatásai, a napenergia-hasznosítás környezeti előnyei és hátrányai, a termálhő-hasznosítás és az atomenergia is.

A hallgatók megismerkedhetnek az önkormányzatok klímavédelmi feladataival, a klímaváltozással kapcsolatos hazai és nemzetközi jogszabályokkal, egy települési környezetvédelmi program elkészítésével, vagy a veszélyes anyagok nyilvántartásának szabályaival. Betekintést nyernek továbbá pályázatok, projektek készítésébe, ami elengedhetetlenül szükséges a regionális és kistérségi környezetvédelmi programok előkészítésével, létrehozásával és végrehajtásával foglalkozó leendő szakemberek számára.



Az értékeléshez be kell jelentekeznie.

Hozzászólások

Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezned. Jelentkezz be vagy regisztrálj.

Legyél te az első hozzászóló.

Miskolc TV mai műsora

2024-04-23 (Kedd)
Nincs műsorkiírás erre a napra... nézzen vissza később!