Gazdaság

Fapellettel a környezetvédelemért

2010-02-19 13:20

ADD TO IWIW FACEBOOK TWITTER LIVE GOOGLE

Teremtő világ című sorozatunkban olyan helyi cégeket, vállalatokat, lehetőségeket mutatunk be, amelyek életében jelentős szerepet játszik az innováció. Szériánk második részében a Tiszaújvárosi Ipari Parkot, azon belül a területen épülő pellet-előállító gyártóművet ismertetjük.

fapellet_1.jpg
Az 1990-es évek közepén, a rendszerváltás után, az európai uniós csatlakozási tárgyalások közepette a magyarországi ipar is átalakulás előtt állt. A Tiszaújvárosi Ipari Parkban egyre több létesítmény lelt otthonra, a komplexum területén versenyképes, hosszútávú, fenntartható működés lehetőségét biztosító cégeket fogadott a város.

kovacs_tibor.jpgKovács Tibor országgyűlési képviselő elmondta, sok energiába kerül befektetőket találni, a legfontosabb vonzóvá tenni a területet a vállalatok számára, de évek óta eredményesen teszik ezt.

Az Eko Fire Kft. A szilárd biomasszára épülő hő- és villamos energia előállításának növelését elősegítő, négy tonna/óra kapacitású pellet előállító gyártómű létesítése és működtetése a Tiszaújváros Ipari Parkban címmel nyert támogatást.


A beruházás 411 millió forint uniós támogatásból az Új Magyarország Fejlesztési Terv segítségével valósul meg, melynek teljes összege 854 millió forint – várhatóan egy-két hónapon belül készül el az üzem. A technológia szállítója a dán Andritz és az olasz Instalmec cégek.

A fapellet – melynek legelterjedtebb mérete a 6 mm-es átmérőjű és 2–5 cm-es hosszúságú – a legismertebb és leginnovatívabb fűtőanyag napjainkban. Harminc százalékkal olcsóbb, mint a hagyományos tüzelőanyagok, és a szén-dioxid-kibocsátásának mérlege nulla, emellett folyékony anyagként kezelhető. A pellet olyan, nagy nyomáson préselt szálas, rostos anyag (ez esetben faipari hulladék), amelyet saját anyaga tart össze.

fellegi_eszter.jpgFellegi Eszter
az Eko-Fire Kft. képviseletében elmondta, a tiszaújvárosi helyválasztás nagyon szerencsés, hiszen minden feltétel adott a hatékony munkához. Szerinte Magyarország pelletfelhasználás területén el van maradva, pedig ez a technológia nagyon fontos eleme a megújuló energiaforrásoknak. Ennek megfelelően elsősorban hazai értékesítésre készülnek.

A gyártáshoz szükséges hőgenerátort a német Dieffenbacher cégtől kapták, ennek érdekessége, hogy Európában először építenek effajta gépet, amely innovatív technológiájának köszönhetően harminc százalékkal takarékosabb működésre képes.
Fontos megemlíteni, hogy egyetlen egészséges fát sem vágnak ki a gyártáshoz, viszont kísérlet erdőt telepítettek Köröm mellé. Szintén újítás egy nukleáris szennyezettségmérő telepítése, mely sok későbbi komplikációtól óvja meg a gyártót és a vevőket.

A vállalat kapcsolata a Miskolci Egyetemmel fontos láncszeme a folyamatnak: együttműködnek, az intézmény kiváló fiatal szakembereket ad, a képzés minőségét a külföldiek is elismerik – az építkezés művezetője egyébként olasz –, cégüknél a miskolci felsőoktatási intézményben végzett mérnököket alkalmaznak.

fapellet_2.jpg
A gyár létesítése sok új munkahelyet generál a térségben: először 20-30 embert alkalmaznak, később akár több százat is, hiszen a fapellet-előállítás újítási lehetőségeket is rejt. Az Eko-Fire Kft. egy kazángyár építését is tervezi – egy ilyen szerkezet 80 m² – 10 ezer négyzetméteres épületek fűtésére egyaránt alkalmas, a cég is ilyen nagyságokban gondolkodik.

Soós Péter


Az értékeléshez be kell jelentekeznie.

Hozzászólások

Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezned. Jelentkezz be vagy regisztrálj.

Legyél te az első hozzászóló.

Miskolc TV mai műsora

2024-03-28 (Csütörtök)
Nincs műsorkiírás erre a napra... nézzen vissza később!