Városinfó

Megszépülő épületek a belvárosban

2010-01-09 12:42

ADD TO IWIW FACEBOOK TWITTER LIVE GOOGLE

A belváros-megújulási program keretében épületek és üzletportálok felújítása is megvalósul Miskolcon. Hogy pontosan mely épületekről van szó, arról Jirkovszky Tamással, a MIK Zrt. városfejlesztési igazgatóhelyettesével beszélgettünk.

szchenyi_19.jpg Csak olyan épületekről van szó, amelyek önkormányzati tulajdonban vannak?

– Nem, van egy vegyes tulajdonosi szerkezetű épület is, amelyben negyvenöt százalékos tulajdonrésze van az önkormányzatnak. Ez a Széchenyi 19. számú épület, vagy ahogy sokan ismerik, a "Weidlich-palota". Ez azért kaphatta meg a támogatást, mert országos műemléki védelem alatt áll. Itt a lakóknak a teljes forrásigény – mintegy százmillió forint – huszonöt százalékát kell előteremteniük. A főutcai és a hátsó homlokzat felújítása valósul majd meg, illetve részlegesen a tetőé is.

– Mely épületeket érint még a program?

– A Széchenyi u. 61. szám alatti ingatlan teljes felújítására is sor kerül, itt két üzlet is van a földszinten. Ugyancsak műemléki védelem alatt álló épületek az Ady Endre 5., illetve 20. szám, az ötödik épület pedig az Ady Endre u. 18, ezeknél homlokzatfelújítás lesz. Portálfelújítást végzünk a Széchenyi u. 27–31., illetve Hunyadi utca 5. szám alatti ingatlanoknál.

– Mikorra és milyen összegből valósulhatnak meg ezek a munkálatok?

– Mindegyik esetben jogerős építési engedélyünk van, és jelenleg zajlanak a közbeszerzési eljárások. Összesen közel négyszáz milliós nettó összegről van szó, a tervek szerint augusztus 31-re mindegyik épület elkészül.

GAZDASÁGI CÉLÚ BERUHÁZÁSOK

simon-belvaros4.jpgMiskolcnak 2002 óta folyamatos törekvése, hogy felújítsa a belváros üzleteit, épületeit. - Közel ötven ingatlan újult meg így részben vagy egészben, a munkák lebonyolítását a MIK Zrt. végezte, mondta el a MiNap-nak dr. Simon Gábor belvárosi biztos.

Sok esetben azonban nincs könnyű dolga az önkormányzatnak, hiába a jó szándék.

– Valóban sokszor előfordul, hogy akadályok merülnek fel - egyes belvárosi épületeknél például vegyes a tulajdonosi összetétel, az önkormányzatnak csak bizonyos százalék van a tulajdonában. A közgyűlésen keresztül kell a közösségi igényeket kielégíteni, gyakran azonban forrásprobléma merül fel a lakók részéről, főleg a nagy beruházások esetén. A lakók egyszerűen nem tudják az önerőt biztosítani. Az üzleteknél más a helyzet, a Főutca Plaza Projekt keretében sok portál újult már meg.

– Hogyan kapcsolódhat ez az Integrált Városfejlesztési Stratégiához?

– Mivel gazdasági célú beruházásra is lehetőség van az IVS-ben, így azt gondoltuk, akkor lesz teljes a Város Szíve program, ha ezt a részét is kihasználjuk. Igaz, hogy itt, ellentétben a közösségi célú beruházásokkal, a támogatás nem kilencven, hanem csupán ötven százalékos, mi azonban így is szeretnénk minél több gazdasági funkciós beruházást is megvalósítani. Amellett, hogy szépül a belváros, az sem mindegy, hogy később bevétele is keletkezhet majd az önkormányzatnak, a beruházásoknak köszönhetően.

Milyen beruházásokról van itt szó?

– A Főtér alatti mélyparkoló mellett bekerült a Város Szíve programba az épületfelújítás is. Itt konzorciumi partnerként csatlakozott a MIK Zrt., amely összeállított egy csomagot az épület-, homlokzat- és portálfelújításokra.


Az értékeléshez be kell jelentekeznie.

Hozzászólások

Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezned. Jelentkezz be vagy regisztrálj.

Legyél te az első hozzászóló.

Miskolc TV mai műsora

2024-04-18 (Csütörtök)
Nincs műsorkiírás erre a napra... nézzen vissza később!