Környezet

Praktikus tanácsok fenyővásárláshoz

2009-12-21 17:33

ADD TO IWIW FACEBOOK TWITTER LIVE GOOGLE

A decemberben eladott vágott fenyőfák fele luc-, harmada nordmann fenyő. Minden tizedik karácsonyfa ezüst- vagy feketefenyő, a maradék tíz százalék műfenyő. A kertészetekben bérelhető cserepes fenyőt január 2. és 10. között válthatjuk vissza.

Praktikus tanácsok:

Földlabdás fenyőket faiskolákban keressünk!

Hogy biztosan megmaradjon fenyőfánk, négy-hat éves növényt válasszunk, aminek a magassága maximum egy-másfél méter. Ezen növények földlabdája átlagos nagyságú, súlyuk 12-25 kg közötti.

Vásárlás vagy kölcsönzés előtt vizsgáljuk meg alaposan a kiválasztott fenyőt! Simítsuk végig ágait. Ha túl sok levél marad a kezünkben, keressünk másikat. Nézzük meg, nincsenek-e rajta furcsa színű részek, barnult ágak. Győződjünk meg arról, hogy a kiszemelt fa gyökerei épségben vannak-e. A hálóba kötött lombú fenyőknél érdemes a háló lehúzásával meggyőződni a fa formájáról is.

A már megvásárolt földlabdás fenyőt minél később vigyük be a lakásba és csak rövid ideig - 10-14 napig - tartsuk bent. Szentestéig kertben, erkélyen vagy folyosón helyezzük egy nagyobb tálba, vödörbe, amiben nem borul fel, és kényelmesen kaphat vizet. Az sem rossz, ha a földlabdánál legalább kétszer nagyobb edénybe már ekkor elültetjük a növényt. A földlabda alá és mellé öntsünk virágföldet. Beültetés után alaposan öntözzük meg, a lakásban viszont már csak mértékkel, kétnaponta nedvesítsük földjét. A szobában a levegő páratartalmának növelésével biztosíthatunk jobb körülményeket. Elhelyezése a fűtőtesttől minél távolabb.

Ünnepek után, kiültetés előtt semmiképp sem szabad fenyőnket rögtön a szabadba vinni. Fontos a hőmérsékleti átmenet biztosítása, mivel a beindulófélben levő hajtásoknak újból nyugalmi állapotba kell kerülniük. Vigyük fánkat a lakásból egy 0-5 C-fok hőmérsékletű helyiségbe. Leveleit permetezzük be vízzel, és győződjünk meg arról, hogy nedves-e a földje. 12-15 nap múlva tehetjük ki a szabadba, de ha fagyos a talaj, akkor várhatunk az ültetéssel tavaszig. Ha januárban szeretnénk kiültetni, és a talaj nem fagyott, akkor törjük fel a talajt, és keverjük össze tőzeggel, kerti komposzttal, levéltrágyával. Az ültetőgödör olyan mély legyen, hogy a gyökérnek minden szála a föld alá kerüljön, a fa gyökérnyaka a felszínnel egy szintbe kerüljön. Lehetőség szerint a fa körül a talajt fakéreggel, lombbal vagy ágnyesedékkel takarjuk le, hogy a földje tovább nedves maradjon. Ültetést követően a fának sok vízre van szüksége, így alaposan és gyakran kell öntözni - főleg nyáron.

Az ültetés helyének kiválasztásánál figyelembe kell venni a fenyő várható méretét. A lucfenyő például, miután az első tíz évben csak másfél méteresre nő, hirtelen növésnek indul és elérheti a 25 méteres magasságot is.


Az értékeléshez be kell jelentekeznie.

Hozzászólások

Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezned. Jelentkezz be vagy regisztrálj.

Legyél te az első hozzászóló.

Miskolc TV mai műsora

2024-04-19 (Péntek)
Nincs műsorkiírás erre a napra... nézzen vissza később!