Helyi hírek

Hulladékkezelés, a jövő feladata Miskolcon

2007-05-15 13:59

ADD TO IWIW FACEBOOK TWITTER LIVE GOOGLE

Orosz Lajos, sportügyekért és városüzemeltetésért felelős alpolgármester a MiNapnak úgy nyilatkozott, hogy a városi szolgáltató cégek holdinggá szervezése a városüzemeltetés területén is jelentősen érezteti a hatását. Mint mondta, a Miskoc Holding Zrt. létrehozása mind a városüzemeltetés, mind a szolgáltatások területén mérföldkőnek számít. A közös gondolkodás, együttműködés, a hatékony feladatellátásra való törekvés nem feltétlenül racionalizálást, illetve kiszervezéseket jelent: a lakosság azt is tapasztalhatja, hogy a pénz, amit szolgáltatási díjként fizet, nem egy feneketlen kútba kerül, hanem egy hamar megtérülő befektésnek számít a részéről, amelyet visszakap a szolgáltatások minőségében, az ügyintézések színvonalában - fogalmazott Orosz Lajos, azt is elmondva: a holding működése egy nagyon rendszerezett, áttekinthető struktúrát takar, melyben minden területen a leghatékonyabban lehet a szolgáltatások minőségére költeni.

- A lakosságnak mégis leginkább a Városgazda Kht. tevékenysége jut eszébe, ha a város rendje, a szó hagyományos értelmében vett "működtetése" kerül szóba.
- A Városgazda Kht. a cégcsoporton belül kétségtelenül kicsit más karakterű, s jellegénél fogva inkább egyfajta "költséghelynek" számít. A Kht. tevékenysége jelenti ugyanis a város kirakatát, az utak, közterek, parkok tisztasága, rendezettsége, virágosítása befolyásolja leginkább egy város, illetve az itt élők, és az idelátogatók hangulatát. Itt pedig tényleg a Dárius kincsét el lehetne költeni, mindig lesznek olyan szolgáltatások, amelyekkel valaki vagy valakik nem teljesen elégedettek, s egyre magasabbak az igények is. Ami egyébként nem feltétlenül baj, hiszen ez viszi előre a dolgokat, ez motiválja a fejlődést. Ha például a Városgazda Kht. mai teljesítményét összehasonlítjuk a tíz évvel ezelőttivel - ha egymás mellé tesszük az akkori és mai fotókat Miskolcról, látszik, hogy ma lényegesen szervezettebb, rendezettebb a városkép, átgondoltabb a parkgondozás, a takarítás. Ami azonban ma vagy tegnap még elég volt, holnap már kevés lesz, mindig újabb és újabb feladatok hárulnak a cégre, mindig újabb és újabb kihívásoknak kell eleget tennie. A Kht. tevékenysége nem alkot, nem is alkothat zárt rendszert, tervezhető költségvetéssel, hiszen, mint már mondtam, bármikor felmerülhetnek különféle lakossági igények, vagy bekövetkezhetnek váratlan, például időjárási események. Ha pedig egy viharban esetleg az útra dől a fa, vagy elzárja a hó a közlekedést, haladéktalanul intézkedni kell, s rendelkezésre kell állniuk az ehhez szükséges forrásoknak is. Ilyen módon a cég gazdasági lehetőségei, jövedelmezősége igen korlátozottak, hiszen ezekre a dolgokra bizony költeni kell. Megítélésem szerint azonban a szép tiszta belvárost, a peremkerületek rendjét, a virágos parkokat, a gondozott vízeséseket, szökőkutakat nem is lehet pusztán közgazdasági szempontokkal mérni. Ezek közhangulatot, közvéleményt, a város megítélését nagyban befolyásoló tényezők, s mindenképpen biztosítani kell fenntarthatóságuk érdekében a megfelelő hátteret, az anyagi és egyéb feltételeket.
 
- Környezeti szempontból mit emelne ki a közeljövő feladatai közül?
- Meggyőződésem, hogy az elkövetkező évek legnagyobb kihívása, és egyben legfontosabb feladata a hulladékkezelés illetve ártalmatlanítás lesz. Miskolcon is van ezzel kapcsolatban jócskán tennivaló, gyökeres változásra van szükség az emberek gondolkodásában, és a problémához való általános hozzáállásban is. A nálunk keletkező szemét nem több, és struktúrájában sem más mint a hasonló nagyvárosokban, azonban valami okból - talán szemérmességből, rossz beidegződésből - nagyon olcsó szemétdíjat állapítunk meg, s ennek ellenére ráadásul mégis igen sok az illegális szemétlerakó. Most először van szó arról, hogy rendezzük a begyűjtési díjakat, s beépítsük ebbe a mindannyiunk érdekében elvégzendő feladatok költségeit. Gondolok itt az illegális lerakók felszámolására, a szelektív hulladékgyűjtők környezetének a takarítására, és más hasonló kezdeményezésekre. Tervezzük, hogy bizonyos - elsősorban a társasházi - lakókörzetekben bevezetjük a heti háromszori szemétszállítást, a tárolók környezetének a rendezettsége érdekében. Másik kezdeményezésünk, hogy a nyár folyamán Tapolcán, kísérleti jelleggel kipróbáljuk a komposztanyag - azaz a szerves hulladék - külön gyűjtését, szállítását, és megnézzük, milyen lehetőségeink vannak ezen a területen. Ez nyilván nem lesz nyereséges tevékenység, de el kell indulnunk valamilyen irányba ezen a területen, hiszen tőlünk nyugatabbra, nem egy helyen már nyersanyagként kezelik a hulladékot, amely mentesítheti a közösséget a fosszilis - kőszén, kőolaj, földgáz - energiahordozók felhasználása, illetve ennek következményei alól. Nekünk van egy korszerű lerakónk, egy viszonylag jól működő begyűjtésünk - keresni kell a továbblépés lehetőségeit, az ezzel kapcsolatos projektek befektetőit, hogy ezen a területen is felzárkózhassunk Európához.

- Országosan is állandó probléma a sportra fordítható támogatások nagyságrendje, az elosztások szempontjai. Miskolcon hogyan "súlyoznak" ezen a területen?
- Én továbbra is annak a híve vagyok, hogy a sport területén az önkormányzati támogatások elosztásának valóban "támogatás" jellege legyen. Tehát hogy városi pénzt olyan helyre szabad adni, ahol egy forint önkormányzati támogatáshoz hozzá tudnak még tenni egy forint saját forrást is. Azokat a sportágakat - rendelkezzenek bármekkora hagyományokkal - amelyek nem képesek működésüknek legalább a felét önerőből finanszírozni, véleményem szerint nem szabad a többiek kárára, az önkormányzatnak fenntartani. A két alap-sportág - atlétika, úszás - mellett kiemelt támogatást kapnak a tömegesíthető önfennatartó labdajátékok - kosárlabda, röplabda, labdarúgás - valamint a jégkorong is, amely valószínűleg a jövő évtized legsikeresebb sportága lesz Miskolcon. Emellett szakmai műhelyeket szeretnénk létrehozni két hagyományos sportág, a birkózás és a dzsúdó kezelésére, mert itt megvannak a kialakult rendszerek, sokan űzik ezeket a sportokat, s itt valószínűleg nemzetközi versenyeken is sikereket tudnánk elérni. A többi sportág a Mecénás Pályázaton keresztül tud támogatáshoz jutni, s bár korántsem lehet mindegyiket egy kalap alá venni, többségüknél belső fejlesztésekre van szükség, dolgozni kell tömegesítésükön, népszerűsítésükön, hogy kiemelt támogatáshoz jussanak.

- Az utóbbi időben több rangos, nemzetközi érdeklődésre számot tartó sporteseményre is rendeztek Miskolcon. Érezhetők már ennek hatásai?
- Már öt évvel ezelőtt elkezdtük keresni a lehetőségeket, hogy tudna bekapcsolódni Miskolc a világ vérkeringésébe. Vizsgáltuk, milyen nagy publicitást, kiemelt kommunikációt érdemlő rendezvények jöhetnek szóba. A sport területén az első ilyen jelentős esemény a gyalogló európa-bajnokság megrendezése volt, s felkaroltunk több régebbi, hagyományos rendezvényt, illetve sportágat is, például a bükki maratont vagy a salakmotort. Nagyszerű eredmény volt, hogy sikerült Miskolcra hozni a Lékó-sakkmérkőzéseket - köszönet érte a szervezőknek - s az új jégcsarnokunkban telt házak előtt zajlottak az utánpótlás jégkorong világbajnokság mérkőzései is. Ezek a komoly és rangos eemények egyre jobban kijelölik Miskolc helyét, szerepét a nemzetközi sportéletben, és a sikeres rendezések, a közönség érdeklődése bizonyítják, hogy fel tudtunk nőni a feladatokhoz.


Az értékeléshez be kell jelentekeznie.

Hozzászólások

Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezned. Jelentkezz be vagy regisztrálj.

Legyél te az első hozzászóló.

Miskolc TV mai műsora

2024-04-19 (Péntek)
Nincs műsorkiírás erre a napra... nézzen vissza később!