Belföld

Félelem a cukorbetegségtől

2007-04-19 11:28

ADD TO IWIW FACEBOOK TWITTER LIVE GOOGLE

A 2-es típusú cukorbetegek elsöprő többsége nincs tisztában a betegséggel járó legnagyobb veszélyekkel. A cukorbetegek ismerethiánya az esetek több, mint 40%-ban jelentős állapotromláshoz, szövődmények kialakulásához vezet, mutatott rá a Szonda Ipsos legújabb felmérése. A kutatás azt is kimutatta, hogy a 2-es típusú diabéteszben szenvedők tájékozottságuk hiánya miatt komoly veszélyben vannak. Az érintettek nagy része nincs tisztában alapfogalmakkal, nem méri rendszeresen vércukor szintjét, így csökkennek az esélyeik arra, hogy a betegséggel járó súlyos szövődményeket elkerüljék – számolt be Dr. Vándorfi Győző, a Magyar Diabétesz Társaság vezetőségének tagja, az „Egészségesebben” az egészségeseknél-cukorbetegen? mozgalom sajtótájékoztatóján. A tavaly életre hívott kezdeményezés ezért idén a 2-es típusú cukorbetegek tájékoztatására koncentrál. Az országos mozgalom szerepét Kincses János a MACOSZ elnöke és Hevesi Tamás zeneszerző, előadóművész továbbra is kiemelten fontosnak tartja, és aktív szerepet vállalnak a betegek ismereteinek bővítésében. A 2-es típusú diabéteszesek kezelésében a háziorvosnak is kiemelkedő szerepe van, ezért a mozgalom testülete is bővült Dr. Mógor Márta személyével.

Megdöbbentő eredmények születtek abban a Szonda Ipsos felmérésben, melyet a 2-es típusú cukorbetegek körében végeztek. (A 2-es típusú cukorbetegség általában 40 év felett alakul ki, elsősorban a túlsúly, a helytelen táplálkozás és a testedzés hiánya áll a hátterében.) A kutatás a betegséggel kapcsolatos tájékozottságot mérte fel, arra vonatkozóan, hogy az érintettek mennyire ismerik és ellenőrzik, ellenőriztetik legfontosabb élettani (vércukor, HbA1c) értékeiket. Milyen ismeretekkel rendelkeznek a legújabb kezelési lehetőségekről, és hogyan vélekednek az inzulinterápiáról. A megkérdezettek többsége heti 1-2 alkalommal ellenőrzi mindössze a vércukorszintjét! Az inzulinterápiát alkalmazók már nagyobb kontroll alatt teszik ezt, ők naponta 2-5 alkalommal végzik el vércukorszintjük ellenőrzését. Arra, hogy mennyire fontos ennek folyamatos figyelése a válaszadók csekély százaléka érezte a jelentőségét és az állapotának biztonságos nyomon követését. A többségükben – rendkívül sajnálatos módon – ellenérzéseket vált ki a vércukorszintjük mérése.Annak ellenére, hogy a betegek 70%-a rendelkezik otthonában saját vércukormérő készülékkel, mégis 40%-uk heti 1 mérésnél ritkábban, 23%-uk naponta egyszer. A megkérdezettek 26 %-a a diabetológus szakorvos utasításának megfelelően ellenőriz, 47%-uk a háziorvos javaslatát követi, 25%-uk saját döntése szerint mér.

Az érintettek 30%-a más módon kontrollálja vércukorszintjét: 5%-uk patikában, 10%-uk baráti összejöveteleken, klubokban, rendezvényeken ellenőrizteti értékeit, mindössze 15%-uk fordul háziorvoshoz vagy szakorvosi rendelőkbe!

A felmérésből kiderült, hogy az érintettek csak 10%-a ismerte a HbA1c érték jelentését és tudta, hogy az utóbbi 3 hónap vércukorszintjének élettani átlagát mutatja meg. Értékének 7% alatt tartásával jelentősen csökkenthető a késői szövődmények kialakulásának kockázata. A megkérdezettek közel 50 %-a nem érte el az ideális célértéket, pedig a mérföldkő értékű UKPDS vizsgálat rávilágított arra, hogy a HbA1c érték 0.9 %-nyi csökkentése a mikrovaszkuláris szövődmények kialakulását 25 %-kal, bármilyen diabétesszel összefüggő végpont elérését 12%-kal redukálta. A válaszadók 43%-a egyáltalán nem tudta, hogy mennyi volt az utolsó hemoglobin A1c értéke, 36%-uk 7 feletti értéket mondott, az ideális 7 % alatti tartományt csak a betegek 20 %- érte el! A megkérdezett betegek 40%-a szenved – már kialakult – szövődményektől, melyek közül a leggyakoribbak a látászavarok (48%), szív- és érrendszeri problémák (42%), diabéteszes láb (31%) és a vese károsodása (12%) voltak.

A felmérés szerint a 2-es típusú diabéteszesek 37%-a több mint tíz éve küszködik a betegséggel, 25%-a 6-10 év óta érintett. Annak ellenére, hogy az orvostudomány fejlődésének köszönhetően egyre hatásosabb terápiák állnak a betegek rendelkezésére, a megkérdezettek 79%-a a jelenlegi terápiáját több, mint 6 éve kezdte el alkalmazni. Elgondolkodtató az, hogy vajon miért nem változtatják a terápiát a betegeknél, amikor a HbA1c értéke 7 % fölé kerül, hiszen egyedül így csökkenthető a szövődmények kialakulása. Dr. Vándorfi Győző hangsúlyozta, hogy a legújabb szakmai ajánlások kiemelik a minél jobb anyagcsere egyensúly elérését és ez az alapja az alkalmazott terápiák meghatározásának is. A terápia első lépése, az életmódváltoztatás és a tablettás kezelés alkalmazása. A rendszeres vércukorszint mérése és a HbA1c szint nyomon követése megmutatja, hogy a kezelés megfelelő-e a beteg számára. Azonban ha a mért értékek nem az ideális tartományban vannak terápiaváltás szükséges, hogy az állapotromlást és a szövődményeket mindenképpen elkerüljék. Az új ajánlások hangsúlyozzák HbA1c folyamatos 7% alatt tartását, valamint az éhomi vércukorszint önkontrollosan mérve 5.5 mmol/l és az étkezés utáni vércukorszint 7.5 mmol/l alatt tartását, amennyiben ez a tablettás terápiával nem érhető el, javasolt a korai inzulinkezelés elkezdése.

A 2-es típusú cukorbetegek 63 %-a részesül tablettás kezelésben, 21 %-a inzulint, 7%-a mindkettőt kapja, 7%-a csak diétázik, 2%-uk nem alkalmaz semmilyen terápiát. A Szonda Ipsos felméréséből az is kitűnt, hogy az érintettek zöme akkor is ódzkodik az inzulinkezeléstől, amikor állapota már régóta indokolttá tenné azt. Elsősorban ismerethiány a félelem oka. Azok a betegek, akik kezdetben féltek, viszolyogtak és tájékozatlanok voltak, de mégis elkezdték az inzulinkezelést, azt tapasztalták, hogy állapotuk javult, cukorértékük stabilizálódott. Dr. Mógor Márta háziorvos felhívta a figyelmet, hogy a 2007-ben életbe lépett, cukorbetegeket érintő változások, nem állnak összhangban a jelenlegi szakmai ajánlásokkal.

Az új rendelet gyakorlatilag leszűkítette a 2-es típusú diabéteszesek korszerű tablettákhoz (jelentősen megdrágultak, míg a korszerűtlenek olcsóbbak lettek), és nem teremtette meg a napi egyszeri, tablettákkal kombinálható, korszerű inzulinhoz jutásának lehetőségét. Napjainkban a diabétesz járványszerűen terjed. Az optimális anyagcsere elérésével, jelentősen csökkenthető a késői szövődmények kialakulása, mely csakis a megfelelő terápia alkalmazásával lehetséges. Ehhez elengedhetetlen, hogy a korszerű készítmények támogatást élvezzenek, hogy minden beteg hozzájuthasson az életminőséget javító terápiákhoz és ne csak akkor, mikor már állapota súlyosbodik.

Sajnos, tragikus következményekkel járhat a ma is létező, betegséggel kapcsolatos tájékozatlanság. Ezért indul országjáró útjára immár másodszor az „Egészségesebben” az egészségeseknél-cukorbetegen? mozgalom. A Szonda Ipsos felméréséből kitűnő adatok mindenképpen cselekvésre ösztönöznek! – mondta Hevesi Tamás előadóművész. Hiszen egy cukorbeteg számára nincs és nem is lehet fontosabb, mint élettani értékeinek folyamatos ellenőrzése, hogy életmódja minél „egészségesebb”, szövődményektől mentesebb legyen. Kincses János a MACOSZ elnöke kiemelte, hogy a cukorbetegek társadalma az egyik legjobban szervezett közösség. Egyre növekszik a betegegyesületek szerepe, mind a tájékoztatás, mind az érdekképviselet terén. Ezért nagyon fontos, a közös célért való összefogás. A mozgalom lehetőséget biztosít a közösségek erősítésére, ezáltal a betegek hatékonyabb tájékoztatására, hiszen a szövetség kiemelten segíti a hozzájuk tartozó cukorbeteg egyesületeket. A betegek széleskörű tájékoztatására, a megfelelő életvitel kialakítására nyújt segítséget a mozgalom. Az idén is több helyszínen (Miskolc május 4, Kecskemét május 11, Kaposvár, Székesfehérvár, Budapest, Nyíregyháza,) várják az érintetteteket és természetesen minden érdeklődőt is.

A mozgalom eseményeiről a weboldalon, illetve a Diabétes és a Cukorbeteg Élet magazinban az érdeklődők folyamatos információt kaphatnak.




Az értékeléshez be kell jelentekeznie.

Hozzászólások

Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezned. Jelentkezz be vagy regisztrálj.

Legyél te az első hozzászóló.

Miskolc TV mai műsora

2024-03-29 (Péntek)
Nincs műsorkiírás erre a napra... nézzen vissza később!