MIK Miskolci Ingatlangazdálkodó Zrt.

Rendőrök költözhetnek a csalók helyére

2009-07-09 21:20

ADD TO IWIW FACEBOOK TWITTER LIVE GOOGLE feszekrako_ind_ill.jpg

Káli Sándor, Miskolc polgármestere az Avason tartott tájékoztatót, és ismertetett meg új adatokat a Fészekrakó-ügyként elhíresült csalások ügyében. Az önkormányzat nem csak kilakoltatásokra készül, de a megüresedő lakásokat fel is vásárolná, hogy aztán rendőrök költözhessenek beléjük.

Káli Sándor először is megköszönte a nyomozati szervek munkáját, ami eredményt hozott, és ami lehetővé tette, hogy a „Miskolcon bűnszövetkezetben elkövetett umbulda nem marad büntetlenül.” A polgármester szerint példátlan összefogás alakult ki abban, hogy ezt az ügyet felgöngyölítsék, lakosok, szervezetek, polgárőrök, városőrök szolgáltak olyan információkkal, amelyek segítették a nyomozást, és amelyek eredményeként az első letartóztatások már meg is történtek. A nyomozás eddigi adatai alapján, nem egyes személyekről van szó, nem egy ügyvédi iroda áll az ügy mögött, hanem több is érintett, ingatlanközvetítőkkel, munkahelyeket igazoló vállalkozásokkal épült ki a hálózat, amely milliárdos értékben követett el csalásokat.
A polgármester azonban kijelentette: Miskolc nem tűri el, hogy egy bűnszövetkezet ilyen tevékenységet kövessen el. Kérte, hogy akinek van még információja, az forduljon a rendőrséghez, vagy akár egyenesen hozzá. A nyomozati szerveket, pedig arra kérte, mivel a közvéleményt fokozottan érdekli az ügy alakulása, folyamatosan kommunikáljanak a történésekről.
Káli Sándor azt is elmondta, nem csak jogosulatlanul jutottak többen lakáshoz, hanem jelentős adóságot is felhalmoztak, miközben sokan „a falatot elvonva a szájuktól fizetik a rezsi költségeket.” A város azonban fel fog lépni a nem fizetők ellen, ezzel kapcsolatban a polgármester személyesen adott utasítást. Ahogy arra is, hogy a jogosulatlanul vásárolt, és megüresedő lakásokat a MIK Zrt. vásárolja fel. Ezek egy részét a rendőrségnek ajánlják fel, hogy jobb körülményeket tudjanak biztosítani a fiatal rendőröknek. A polgármester azt is hozzátette, nincs befejezve a történet, tanulságos kell, hogy legyen a bankok számára is, mert nagyon könnyen hiteleztek. A saját belő vizsgálataikat is le kell folytatniuk.
– Az úgynevezett Fészekrakó programmal kapcsolatos visszaélések ügyében magánokirat-hamisítás és csalás miatt, fokozott ügyészi felügyelet mellett a B.-A.-Z. Megyei Rendőr-főkapitányság Gazdaságvédelmi Osztálya folytat nyomozást, amelynek határidejét az illetékes ügyészség meghosszabbította – tájékoztatott Dobi Tamás rendőrségi szóvivő. – A büntetőeljárás során eddig több mint száz tanút hallgatott ki a hatóság. A rendőrség előterjesztése alapján, ügyészi indítványra a bíróság két gyanúsítottat már előzetes letartóztatásba helyezett. A nyomozás eddigi adatai szerint a Fészekrakó programhoz kapcsolható törvénysértések már több mint 70 lakást érintenek, az ügyekben a kárérték lakásonként átlagosan 8 millió forintra tehető.
A Fészekrakó programban használt lakásnál 12 milliót, újnál pedig akár 15 millió forintot is igénybe vehetett a kedvezményezett. Aki csalt, kétmilliós összegig három-, e fölött pedig öt év börtönre is számíthat, a lakásvásárlási szerződést semmisnek mondják ki, és kilakoltathatják a csalással lakáshoz jutottakat.
A főként az avasi városrészt érintő, s a köztudatban a romák nagyarányú betelepüléséhez kötődő „fészekrakós ügy” múlt év őszén robbant ki, de már hónapokkal korábban is sok lakossági jelzés érkezett ezzel kapcsolatban. Fodor Zoltán elmondása szerint egyes lakók elkeseredésükben már petíciót fogalmaztak, oly mértékben pokollá tette az életüket néhány „jövevény” család. A Miskolci Ingatlangazdálkodó Zrt. az általa, rászorultsági alapon kiutalt szociális bérlakásokban ellenőrizheti a lakók létszámát, s indokolt esetben – ha még Ongáról, Gesztelyből, Lyukóból és ki tudja, honnan is ott tanyázik 4-5 család – elrendelheti a kényszerkilakoltatást. A beköltözők többsége azonban a Fészekrakó Program segítségével, tehát a szabadpiacon vásárolt lakást az Avason, s arra a címre aztán a barátok, rokonok „ráköltöztek”, a megye több falujából – néha Lyukóból és vidékről is.
Ahogy az esetek szaporodtak, egyre inkább felmerült a kérdés: hogyan tudtak eleget tenni ezek a halmozottan hátrányos helyzetű, alacsony képzettségű emberek azoknak a szigorú feltételeknek, melyekhez a banki hitelek igénylését kötik. Felvetődött a visszaélések gyanúja, Fodor Zoltán és Káli Sándor polgármester az ügyészséghez fordult, s hamarosan elrendelték a nyomozást.
– Miskolc területén 2005-től napjainkig sokan jutottak úgy ingatlanhoz, hogy a vásárláshoz szociálpolitikai kedvezményt, illetve hitelt vettek igénybe. A programban való részvétel feltétele – többek között – hogy az adósok, illetve adóstársak hitelképessége jövedelmi helyzetüket is figyelembe véve a kölcsön teljes összegére vonatkozóan fennálljon. A magánszemélyek egy része ennek bizonyítására hamis jövedelemigazolásokat szerzett, nyújtott be hitelkérelméhez. Az ügyben tehát felmerül a csalás és más bűncselekmények gyanúja. A rendőrség vizsgálja a bűncselekményekkel összefüggésben érintett pénzintézetek és a hitelszerződéseknél közreműködő személyek szerepét is – nyilatkozta Dobi Tamás.


Az értékeléshez be kell jelentekeznie.

Hozzászólások

Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezned. Jelentkezz be vagy regisztrálj.

Legyél te az első hozzászóló.

Miskolc TV mai műsora

2024-04-19 (Péntek)
Nincs műsorkiírás erre a napra... nézzen vissza később!