Közélet

Miskolci diákok a Volvo Adventure nemzetközi döntőjén

2009-06-05 09:40

ADD TO IWIW FACEBOOK TWITTER LIVE GOOGLE szinvacs.jpg

A miskolci Avasi Gimnázium Naturedoctors csapata lett a Volvo Adventure pályázat idei magyarországi győztese. A Szinva-patak élővilágának megmentését szorgalmazó diákcsoport képvisi mától a magyar fiatalokat, június 10-ig a svédországi nemzetközi döntőn. A Volvo és az ENSZ Környezetvédelmi Programjának közel egy évtizedes múltra visszatekintő közös kezdeményezését második alkalommal hirdette meg a Volvo Autó Hungária a magyar gyerekek részére.

Az ifjú környezetvédők lelkesedése idén is példaértékű volt, sok ötletes pályamunka érkezett be itthonról a svéd központba. A Volvo Adventure pályázaton évről-évre egyre több csapat szeretné kezdeményezését a nagyközönséggel megosztani. Az idei elődöntőre összesen 373 lelkes csoport nevezett be, 56 különböző országból. A legtöbb jelentkezés idén is Törökországból, illetve Indiából érkezett. A nevezések száma alapján Magyarország idén az ötödik helyet foglalja el a nemzetek sorrendjében.

A miskolci győztes pályázat – „Protecting the cradle of life in Miskolc: Szinva”
A Szinva-patak a Bükk hegységben ered és közel 30 kilométer után torkollik a Sajó folyóba. Különlegessége, hogy hosszának kétharmada Miskolc területén található. Ökológiai értéke több szempontból is felbecsülhetetlen: Magyarország legtisztább karsztvízi patakja, amely a miskolci ivóvízkészlet közel 90 százalékát biztosítja, továbbá a környék egyetlen olyan élőhelye, melyben az Európában ritka fajnak számító sebes pisztráng megél. A Szinva-patak azonban az utóbbi évtizedekben veszélybe került. Ezt felismerve az Avasi Gimnázium tanulói részletes megoldási tervet dolgoztak ki megmentésére. A győztes csapat tagjai hosszú évek óta szívükön viselik környezetük sorsát. Valamennyien az Avasi Gimnázium hatosztályos képzésének 9. osztályos tanulói. A csapat vezető egyénisége Tóth Ákos, aki már 7 éves kora érdeklődik a környezetvédelem iránt, és néhány éve aktívan tevékenykedik is e területen. Határozottsága, lényegrelátó képessége, proaktivitása és rendkívüli eltökéltsége nagymértékben hozzájárult a projekt sikereihez. Pálúr Paloma Kíra precizitásával, megbízhatóságával, aprólékos kivitelezésével és kreatív ötleteivel segítette a csapatot. Jövőjét is e területen képzeli el, állatorvos szeretne lenni. A csoport harmadik tagja, Simkó Eszter igazi művészalkat, a környezetvédelem mellett nagy szenvedélye a zene. A pályázat elkészítése során nagy részt vállalt az adatgyűjtési és kivitelezési munkákban.

A diákok munkáját angol szakos tanáruk, Csiszár Adrienne segítette. A miskolci csapat a Szinva-patak élővilágának megmentését és a gimnázium vízfogyasztásának csökkentését tűzte ki céljaként. Az iskola tanulói 2006 októberében indították útjára akciójukat. Első lépésként egy felmérést végeztek a patak vízének állapotáról, melyhez a szükséges felszerelést a Holocén Természetvédelmi Egyesület, hazánk első, országos hatáskörű természetvédelmi egyesülete biztosította. Az eredmény elszomorító volt, hiszen a víz minősége nagyon rossz állapotot tükrözött. A gyerekek lengyel segítők közreműködésével még ugyanebben a hónapban meg is kezdték a patak környezetének megtisztítását, összesen 860 kg hulladékot gyűjtöttek össze közös erővel. Ezzel párhuzamosan a Diák Patakőrséget is létrehozták, amely plakátok segítségével hívja fel az emberek figyelmét a környezetvédelmi problémákra, valamint minden hétvégén ellenőrzi a környék tisztaságát. A projekt utolsó lépéseként „kisebb vízeséseket” szeretnének a mederben kialakítani, hogy a magasabb vízszinttel nagyobb életteret biztosíthassanak a patak élővilágának. Emellett ún. szennyfogó rácsok elhelyezését is szorgalmazzák a gyerekek, melyek fontos szerepet játszanak majd a patak vízének tisztán tartásában. A csobogók, illetve a szennyfogó rácsok beépítése várhatóan idén tavasszal kezdődik meg.

Az akciót a miskolci önkormányzat is támogatja, amely a további pénzgyűjtésben is segítséget nyújt a csapatnak, valamint közreműködésükkel szakértők véleményét is ki tudták kérni a diákok. A pályázat másik elemeként az Avasi Gimnáziumban újragondolták az iskola vízgazdálkodását és számos lépést tettek annak érdekében, hogy csökkentsék a vízfogyasztást. A gimnázium mosdóiban például a vízöblítéses WC-tartályok mérete túl nagy, ezért a csapat az iskola valamennyi tartályába elhelyezett egy vízzel teli fél literes flakont. A flakon kitölti a tartály közel egynegyedét, így használatonként fél literrel kevesebb víz fogy el. A módszer segítségével évente közel 180 m3 vizet spórolt meg az iskola. Az így megtakarított pénzt pedig környezetvédelmi célokra és a diákélet fellendítésére költi a gimnázium. A diákok és segítő tanáruk áldozatos munkájának köszönhetően a Szinva-patak környékének szennyezettsége és a gimnázium vízfogyasztása is jelentős mértékben csökkent. A projekt érdekes tapasztalata volt, hogy a kezdeményezés nagyobb figyelmet és elismerést vívott ki a felnőtt generáció részéről, mivel gyerekek által megtervezett és megvalósított akcióról volt szó.


Az értékeléshez be kell jelentekeznie.

Hozzászólások

Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezned. Jelentkezz be vagy regisztrálj.

Legyél te az első hozzászóló.

Miskolc TV mai műsora

2024-04-25 (Csütörtök)
Nincs műsorkiírás erre a napra... nézzen vissza később!